Sport 

20 de echipe calificate la UEFA EURO 2020 si-au stabilit cartierele generale pentru turneu

Toate cele 20 de echipe naționale calificate la turneul final al UEFA EURO 2020 au confirmat locațiile cartierelor lor generale în perspectiva competiției. Cele mai multe dintre acestea vor disputa jocurile din cadrul fazei grupelor în mai mult de unul dintre cele 12 orașe-gazdă ale EURO, ultimele patru calificate urmând să fie decise după disputarea play-off-urilor de la sfârșitul lunii martie.

ANGLIA
La Burton-upon-Trent (Anglia)
Meciuri
Grupa D: Londra
Optimi de finală: Dublin, Copenhaga, Bilbao, Glasgow sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

AUSTRIA
La Seefeld (Austria)
Meciuri
Grupa C:
Amsterdam și București
Optimi de finală: Budapesta, Londra, București sau Glasgzow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

BELGIA
La Tubize (Belgia)
Meciuri
Grupa B:
Sankt Petersburg și Copenhaga
Optimi de finală: Bilbao, Amsterdam, București sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

CEHIA
La Currie, Edinburgh (Scoția)
Meciuri
Grupa D:
Glasgow și Londra
Optimi de finală: Dublin, Copenhaga, Bilbao, Glasgow sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

CROAȚIA
La St. Andrews (Scoția)
Meciuri
Grupa D:
Glasgow și Londra
Optimi de finală:
Dublin, Copenhaga, Bilbao, Glasgow sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

DANEMARCA
La Helsingor (Danemarca)
Meciuri
Grupa B:
Copenhaga
Optimi de finală: Bilbao, Amsterdam, București sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

ELVEȚIA
La Roma (Italia)
Meciuri
Grupa A:
Baku și Roma
Optimi de finală: Londra, Amsterdam, București, Bilbao sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

FINLANDA
La Repino, Sankt Petersburg (Rusia)
Meciuri
Grupa B:
Copenhaga și Sankt Petersburg
Optimi de finală: Bilbao, Amsterdam, București sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

FRANȚA
La Clairefontaine-en-Yvelines (Franța)
Meciuri
Grupa F:
Budapesta și München
Optimi de finală: București, Dublin, Bilbao sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

GERMANIA
La Herzogenaurach (Germania)
Meciuri
Grupa F:
München
Optimi de finală: București, Dublin, Bilbao sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

ITALIA
La Coverciano, Firenze (Italia)
Meciuri
Grupa A:
Roma
Optimi de finală: Londra, Amsterdam, București, Bilbao sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baklu
Semifinale și finală: Londra

POLONIA
La Portmarnock, regiunea Dublin (Republica Irlanda)
Meciuri
Grupa E:
Bilbao și Dublin
Optimi de finală: Glasgow, Copenhaga, Bilbao sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

PORTUGALIA
La Budapesta (Ungaria)
Meciuri
Grupa F:
Budapesta și München
Optimi de finală: București, Dublin, Bilbao sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

OLANDA
La Zeist (Olanda)
Meciuri
Grupa C:
Amsterdam
Optimi de finală: Budapesta, Londra, București sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

RUSIA
La Novogorsk, Moscova (Rusia)
Meciuri
Grupa B:
Sankt Petersburg și Copenhaga
Optimi de finală: Bilbao, Amsterdam, București sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

SPANIA
La Las Rozas de Madrid (Spania)
Meciuri
Grupa E:
Bilbao
Optimi de finală: Glasgow, Copenhaga, Bilbao sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

SUEDIA
La Maynooth, regiunea Kildare (Republica Irlanda)
Meciuri
Grupa E:
Bilbao și Dublin
Optimi de finală: Glasgow, Copenhaga, Bilbao sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

TURCIA
La Baku (Azerbaidjan)
Meciuri
Grupa A:
Baku și Roma
Optimi de finală: Londra, Amsterdam, București, Bilbao sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

ȚARA GALILOR
La Baku (Azerbaidjan)
Meciuri
Grupa A:
Baku și Roma
Optimi de finală: Londra, Amsterdam, București, Bilbao sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

UCRAINA
La București (Romania)
Meciuri
Grupa C:
Amsterdam și București
Optimi de finală: Amsterdam, Bilbao, București, Budapesta, Copenhaga, Dublin, Glasgow sau Londra
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale și finală: Londra

Stoia Iustin/Info Plus Banat

Related posts